loader

Çok merak edilen ve sıkça araştırılan bu konu hakkında öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; cinsiyet seçimi doğacak bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi ve tıbbı olmayan amaçlar için kullanılması olarak değerlendirilir.

İnsanların cinsiyet bakımından ortadan kaldırılma sürecine genderotsid denilir. Çin, Hindistan, Vietnam, Arnavutluk, Kuzey Afrika ülkeleri ve bazı bölgeler genderotsid sürecine tanıklık etmektedir.

Prosedürleri

Cinsiyet Seçimi

Anti-Mullerian Hormon, kadınların yumurtalık rezervinin ölçülmesi için yapılan bir kan testidir. Bu test, yumurtalıkların içindeki folikül sayısının ölçülmesi ile yapılır. Anti-Mullerian Hormon (AMH) seviyesi, kadının yumurtalık rezervi hakkında bilgi verir. Yani, kadının kaç adet kaliteli yumurtası olduğunu tahmin etmek için bu test kullanılır.

1) Tıbbi nedenler için yapılan prosedürler.

2) Tıbbi olmayan seçimler nedeniyle yapılan prosedürler.

Birçok doktor ve genetik uzmanı gelişmekte olan fetüsü inceleyerek binlerce tıbbi durumu erkenden teşhis edebilir. Hemofili vb. hastalık taşıyıcısı birçok insan, cinsiyet seçimi ile sağlıklı doğan bebeklere sahip olurlar.

cinsiyet-seçimi-pgt-ivf-2
cinsiyet-seçimi-pgt-ivf-3
Kullanılan Yöntemler

Cinsiyet Seçimi

Bu konuda en çok merak edilenlerden biri de cinsiyet seçiminde kullanılan yöntemlerdir.

Bu yöntemlerin en çok kullanılanları;

  • Swim-up Tekniği
  • Spermatozoa Yıkama
  • Percoll Gradient Sperm Ayırma Metodu
  • FISH (Floresan Sitogenetik Boyama Tekniği)
  • Serbest Elektroforez
  • pH Ayar Metodu
  • Preimplantasyon Genetik Tanı

Cinsiyet seçimi veya diğer tüp bebek tedavi süreçlerimiz ile ilgili aklınıza takılan tüm sorular için bize ulaşabilir, ücretsiz danışma hattımız aracılığıyla hasta koordinatörlerimizden yardım alabilirsiniz.

Free Consultation
Hello! Can we help you?